Tarbimine
Kui mitme pluusi, seeliku või püksipaari vahel sa täna hommikul valisid? Kui palju on sinu kapis neid riideid, mida sa oled kasutanud ühe korra või mitte kunagi?
Tänu kiirmoe võidukäigule ostavad eurooplased riideid 40% rohkem kui kunagi varem ning kappi kogutud rõivastest pea kolmandik seisavad seal kasutult.
Ühe puuvillase pluusi tegemiseks kulub aga 2700 liitrit vett – seda on sama palju kui üks inimene joob kahe ja poole aasta jooksul. Moetööstus toodab rohkem süsihappegaasi kui kõik rahvusvahelised lennu- ja merereisid kokku. Sellele lisandub keskkonnareostus riikides, kus asuvad põhilised tehased ning töötajate õiguste ja tervisega mittearvestamine. Tekstiilitööstuse kõige madalamad palgad on tehastes Sri Lankal, Bangladeshis, Indias, Pakistanis ja Vietnamis. Nendes riikides jääb tekstiilitehaste töötajate kuupalk vahemikku 60-80 eurot, selline sissetulek ei anna inimestele võimalust vaesusest välja rabeleda ega lastele haridust anda.
ÜRO kestliku arengu eesmärk nr 12 võitleb liigtarbimise vastu ning säästva tootmise eest.
Mida saad teha sina?
- Ürita tarbida võimalikult vähe, kodulähedaselt ja pakendivabalt ning vii ennast kurssi jäätmeteta ehk nullkulu-elustiiliga (inglise keeles zero waste)
- Eelista riideid, mis on toodetud võimalikult lähedal või mille päritolu on kontrollitav
- Osta rõivaid teise ringi poodidest (Uuskasutuskeskus, Humana jt)
- Eelista looduslikke materjale, neid on võimalik hiljem ümber töödelda ja taaskasutada
- Pese sünteetilisest materjalist riideid spetsiaalses pesukotis, et vähendada mikroskoopiliste plastitükkide sattumist meie veeringlusesse
- Väljastpoolt Euroopat tulevate kaupade (kohv, tee, suhkur jne) puhul eelista õiglase kaubanduse märgiga tooteid
- Kuigi prügi sorteerimine ja rõivaste taaskasutusse viimine on tähtis, ei ole see probleemi lahendamine, vaid sümptomite leevendamine
- Esita sõpradele pakendivaba kuu väljakutse – üritage elada 30 päeva nii, et soetate koju toitu täiesti plastikuvabalt. Järgmine väljakutse võiks näiteks olla riideostu-vaba aasta.