Vesi ja sanitaaria

Kui meil tuleb janu, keerame lahti kraani või haarame poest uue plastikust veepudeli. Veega tualeti kasutamine on luksus, mis oma igapäevasuses on muutunud meile täiesti märkamatuks. Samal ajal ajab 892 miljonit inimest maailmas oma häda ära lageda taeva all ning 2,1 miljonil inimesel maailmas puudub juurdepääs kodulähedasele puhtale joogiveele.

Privaatse ja turvalise kempsu puudumine on eriti suureks probleemiks tüdrukutele – vetsu puudumisel jätavad paljud pärast menstruatsioonide algust koolihariduse pooleli. Puhta joogivee puudumine levitab mitmeid raskeid haigusi.

ÜRO kestliku arengu eesmärk nr 6 on, et kõikidel inimestel oleks juurdepääs puhtale joogiveele, kanalisatsioonile ja hügieenile. Eestis toetab seda mõtteviisi Kestliku arengu koalitsioon. 

Mida saad teha sina?

  • Kui oled kodus remonti tegemas, soeta kööki ja vannituppa veesäästlikud kraanid ja vetsu kahe veerežiimiga pott
  • Hoia vesi puhas: vähenda kodukeemia kasutust, vali keskkonnasõbralikumad puhastusvahendid, ära kalla toksilisi aineid vetsupotti
  • Otsi üles salajased veeröövlid oma kodus: sinu “veejalajälge” suurendavad hüppeliselt veenõudlikud toidud sinu köögilaual – näiteks veiseliha või šokolaad
  • Ära lase oma kraanidel lekkida ega veel hambapesu ajal asjatult voolata
  • Toeta vetsude rajamist Eestist vaesemates riikides näiteks MTÜ Mondo heateokingi kaudu